rozwińzwiń

Włam się do mózgu

Okładka książki Włam się do mózgu Radek Kotarski
Okładka książki Włam się do mózgu
Radek Kotarski Wydawnictwo: Altenberg popularnonaukowa
300 str. 5 godz. 0 min.
Kategoria:
popularnonaukowa
Wydawnictwo:
Altenberg
Data wydania:
2017-09-20
Data 1. wyd. pol.:
2017-09-20
Liczba stron:
300
Czas czytania
5 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
9788394871215
Tagi:
metody nauczania nauka sposoby nauczania szkolnictwo jak się uczyć nauka języków
Średnia ocen

7,8 7,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
3875 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
48
11

Na półkach:

Warto zrobić notatki i stosować w praktyce. Doskonała lektura dla wszystkich uczących się, aby usprawnić proces przystawiania wiedzy

Warto zrobić notatki i stosować w praktyce. Doskonała lektura dla wszystkich uczących się, aby usprawnić proces przystawiania wiedzy

Pokaż mimo to

avatar
185
180

Na półkach: ,

Lekko napisana, pełna wartościowych treści, dosłownie napakowana. Bardzo ciekawie opisane metody np. metoda przeplatania ćwiczeń jako metoda króla boksu pozwala łatwiej zapamiętać same metody. Bardzo ładnie wydana. Spodziewałam się, że będzie bardziej opisane jak dokładnie stosować metody w praktyce, a były tylko wzmianki jak autor stosował je sam, a głównie skupiał się na przedstawieniu teorii i poparciu jej badaniami. Dla mnie była to trochę wada, chociaż zdaję sobie sprawę, że trzeba to po prostu samemu przetestować.

Lekko napisana, pełna wartościowych treści, dosłownie napakowana. Bardzo ciekawie opisane metody np. metoda przeplatania ćwiczeń jako metoda króla boksu pozwala łatwiej zapamiętać same metody. Bardzo ładnie wydana. Spodziewałam się, że będzie bardziej opisane jak dokładnie stosować metody w praktyce, a były tylko wzmianki jak autor stosował je sam, a głównie skupiał się na...

więcej Pokaż mimo to

avatar
97
56

Na półkach:

Moim zdaniem najlepsza książka Kotarskiego - widać już co prawda mocne komercjalizowanie produktu, ale na tym etapie działalności autora merytoryka wciąż stała na pierwszym miejscu. Dużo przydatnych informacji popartych badaniami naukowymi w temacie skutecznego uczenia się - dodatkowo testowane przez autora na nim samym.

Moim zdaniem najlepsza książka Kotarskiego - widać już co prawda mocne komercjalizowanie produktu, ale na tym etapie działalności autora merytoryka wciąż stała na pierwszym miejscu. Dużo przydatnych informacji popartych badaniami naukowymi w temacie skutecznego uczenia się - dodatkowo testowane przez autora na nim samym.

Pokaż mimo to

avatar
25
24

Na półkach:

W książce przedstawione zostały różne metody nauki, które przedstawiam w skrócie poniżej:
Metoda ciekawskiego dziecka
Ucząc się czegoś powinniśmy zadawać sobie pytania, takie jak dziecko, np. dlaczego? Jak to możliwe że? Należy jednocześnie samemu udzielać na nie odpowiedzi np. Stolicą Brazylii jest Brasilia, bo brzmi podobniej niż Rio De Janeiro.
Metoda terminatora
Polega na tym, by wcielać w życie to, co się uczymy, np. wykonywać coś w praktyce ucząc się na ten temat teorii. Autor podkreśla, że niejednokrotnie wystarczające jest odwzorowanie czynności, jej symulowanie, a nie dokładne naśladowanie. Podany został przykład gotowania, podczas którego szukamy odpowiednika danego produktu w języku, który chcemy przyswoić.
Metoda testu zderzeniowego
Opiera się na sprawdzaniu wiedzy poprzez przygotowywanie sobie samemu testów. Współczesne badania wskazują, że jest to jedna z najskuteczniejszych metod nauki. Próba przypominania sobie prawidłowej odpowiedzi sprawia, że wiedza utrwala się znacznie lepiej. Im prostszy test, tym lepiej. Przykładowym działaniem jest chociażby zasłanianie części notatek i próba przypomnienia sobie, co było tam napisane. Alternatywnie, autor zaproponował stworzenie nagrań, które stawiają pytanie, dają krótki czas na odpowiedź, a następnie stawiają kolejne pytanie itd.
Metoda fiszek
Tutaj nie ma co się rozpisywać- każdy doskonale zna tę metodę. Autor proponuje system podziału na 5 przegródek (dobra odpowiedź = przesunięcie do kolejnej przegródki). Podkreśla jednak, że istotne są odpowiednie odstępy czasu pomiędzy sesjami, które spokojnie można określać w dniach. Fiszki mogą być wykorzystywane nie tylko do słownictwa, ale również do innych zagadnień, których odpowiedź nie jest zbyt długa.
Metoda tancerki
Skupia się przede wszystkim na aspektach związanych z rozkładaniem materiału w czasie. Mianowicie autor miał na myśli, aby uczyć się mniejszych partii, ale jednocześnie przy każdej kolejnej sesji przypominać sobie, czego nauczyliśmy się na poprzedniej. Po pewnym czasie przypominanie się nie będzie problematyczne, a wiedza będzie trwalsza. Istotne są przerwy między sesjami, które powinny być jednak dobrane indywidualnie.
Metoda zmiany miejsca
Autor proponuje zmienianie okoliczności lub otoczenia, w których przyswajamy materiał. Może to być zmiana pokoju, wyjście na balkon lub do parku- w zależności od preferencji. Zróżnicowanie miejsc sprawia, że informacja może „zahaczyć się” w naszej pamięci. Poruszana jest również kwestia muzyki- na dzień pisania książki nie ma jednoznacznych badań, które odpowiedziałyby na pytanie, czy jej słuchanie podczas nauki ma pozytywny czy negatywny wpływ.
Metoda papugi
W tym rozdziale obalany jest mit, jakoby bezmyślne powtarzanie tego samego zdania po kilka razy dawało pozytywny efekt w postaci przyswojenia jakiejś informacji. Niemniej jednak same powtórki mają duże znaczenie, musimy jednak dawać naszemu mózgowi nowe bodźce (np. emocjonalne). Autor proponuje przykładowo opracowanie najważniejszych punktów, przeredagowanie tekstu, znalezienie wyjątków, stworzenie grafiki. Zalecane jest również łączenie metody powtarzania z innymi, dowolnie wybranymi ukazanymi w książce.
Metoda majstersztyku
Autor porusza tutaj kwestię gotowych notatek, które otrzymujemy od innych. O ile są one cennym źródłem informacji, to jednak uczenie się z nich w pierwotnej formie będzie kłopotliwe i mało efektywne. Ważne jest zaangażowanie własnych zasobów, jak chociażby samodzielna organizacja notatek, przetworzenie, segregowanie, zaznaczanie kolorami, tworzenie własnych podsumowań, myślników itd.
Metoda króla bosku
Ludzie preferują uczenie blokowe, które polega na układaniu sobie materiałów i powtarzaniu ich do skutku, a następnie przechodzą do kolejnych zagadnień. Niemniej jednak autor wspomina o innowacyjnej technice, która polega na przeplataniu ćwiczeń, np. poprzez mieszanie kolejności przyswajanej wiedzy. Należy jednak zwrócić uwagę, że metoda ta jest jedną z najsłabiej przebadanych- o ile jej skuteczność jest kilkukrotnie potwierdzona, to jednak nie jest dokładnie znana przyczyna takiego zjawiska.
Metoda walenia
Poruszany jest tutaj wątek robienia notatek, które nie powinny być bezmyślne i zbyt obszerne. Skuteczne może być podsumowanie usłyszanych informacji i ich parafrazowanie. Nie zaleca się przepisywania informacji „słowo w słowo”. Kotarski zwraca uwagę na to, że ważnym aspektem jest powrót do notatek po zakończeniu wykładu. Wspomina również o metodzie Cornella, która dzieli notatki na słowa kluczowe, tłumaczenie pojęć i podsumowania. Co więcej stwierdza, iż na dzień pisania książki jednoznacznie nie stwierdzono, czy skuteczniejsze jest robienie notatek ręcznie, czy przy użyciu urządzeń elektronicznych- wybór jest zatem kwestią indywidualną.
Metoda pałacu pamięci
W tym rozdziale autor wspomina o kilku sztuczkach pamięciowych, które pomagają w zapamiętywaniu informacji. W pierwszej kolejności wskazuje na skojarzenia, które należy wykorzystywać jedynie w ograniczonym stopniu, bowiem o ile w krótkiej perspektywie czasu są wydajne, to jednak w dłuższej- mniej skuteczne niż tradycyjna metoda nauki polegająca na wielokrotnym czytaniu ze zrozumieniem. Przywołuje metodę przestrzenną (wyobrażamy sobie pomieszczenia, które doskonale znamy, a następnie w poszczególnych pomieszczeniach umieszczamy przedmioty, które będą nam się kojarzyć z przyswajaną wiedzą).
Metoda immersji
Każdy z nas posiada pamięć jawną i utajoną. Analizie w tym rozdziale zostaje poddana ta druga, do której nie mamy świadomego dostępu. Immersja to nic innego jak częściowe zanurzenie się w przyswajanym języku. Autor podkreśla, że uczenie się obcego języka poprzez wyjazd do określonego kraju jest przeceniane. Badania potwierdzają, że skuteczniejsza może być metoda nauki w domu, pod warunkiem otaczania się zagranicznymi bodźcami (oglądanie filmów, czytanie książek, słuchanie mowy),nawet mimo tego, że na naukę spędzamy znacznie mniej czasu, aniżeli musielibyśmy komunikować się w obcym języku w obcym kraju.
Metoda nauczyciela
Metoda ta polega na tym, by uczyć się z taką myślą, iż wiedza będzie przekazywana innej osobie. Możemy tą czynność wykonywać samodzielnie (zadawać sobie pomocnicze pytania i formułować zdania, które ułatwią nam zrozumienie i zapamiętanie czegoś) lub faktycznie zająć się nauczaniem kogoś innego. Analizowanie i opisywanie tego, w jaki sposób rozwiązaliśmy jakieś zadanie jest naukowo potwierdzone jako skuteczne.
W praktyce kluczowe jest to, aby nauczyć się uczyć. Sami powinniśmy dobrać metody, które są dla nas najskuteczniejsze- istotne jest, by nasz umysł otrzymywał różne bodźce, którymi są zróżnicowane sposoby nauki. Autor pod koniec książki podkreślił znacznie snu, podczas którego zachodzi wiele procesów utrwalających zdobyte informacje. Opowiedział również o krótkich drzemkach, które (poparte badaniami) również mają pozytywny wpływ. Jednocześnie przypomniał o tym, jak ważne jest uczenie się przez całe życie, aby uniknąć wielu chorób na starość.
Podsumowując: książka bardzo interesująca, napisana w lekki, zrozumiały sposób, mająca dużą wartość merytoryczną. Autor wykazuje się dużą znajomością tematem. Zaletą są podsumowania do każdego z rozdziałów, dzięki którym możemy szybko wrócić pamięcią do informacji, które zawarte były w danej części tekstu.

W książce przedstawione zostały różne metody nauki, które przedstawiam w skrócie poniżej:
Metoda ciekawskiego dziecka
Ucząc się czegoś powinniśmy zadawać sobie pytania, takie jak dziecko, np. dlaczego? Jak to możliwe że? Należy jednocześnie samemu udzielać na nie odpowiedzi np. Stolicą Brazylii jest Brasilia, bo brzmi podobniej niż Rio De Janeiro.
Metoda terminatora
Polega...

więcej Pokaż mimo to

avatar
14
13

Na półkach:

Książka bardzo przyjemna, ale nie jestem fanem takiej czcionki😄.Wiele metod do nauki daje także sposoby aby uczyc sie efektywniej. Bardzo Polecam

Książka bardzo przyjemna, ale nie jestem fanem takiej czcionki😄.Wiele metod do nauki daje także sposoby aby uczyc sie efektywniej. Bardzo Polecam

Pokaż mimo to

avatar
4
1

Na półkach:

dobry podręcznik o tym jak zwiększyć swoja umysłową sprawność

dobry podręcznik o tym jak zwiększyć swoja umysłową sprawność

Pokaż mimo to

avatar
104
96

Na półkach: ,

W książce są opisane różne sposoby na naukę, jednak jako studentka nie zawsze mam czas zrobić sobie fiszki. Moim zdaniem idealna dla osób, które szukają swojego sposobu do nauki i mają czas przyszykować się. Kilka metod do mnie nie trafia i pamiętam je ze szkoły jak nam tłumaczyli nauczyciele jednak dla mnie to strata czasu i lepiej zrobić normalne notatki. Jednak książka napisana w jasny sposób i ciekawy, który pokazuje nam jak można lepiej się uczyć, ale każdy jest inny i nie wszystkim się sprawdzą te sposobu co jest naturalną rzeczą.

W książce są opisane różne sposoby na naukę, jednak jako studentka nie zawsze mam czas zrobić sobie fiszki. Moim zdaniem idealna dla osób, które szukają swojego sposobu do nauki i mają czas przyszykować się. Kilka metod do mnie nie trafia i pamiętam je ze szkoły jak nam tłumaczyli nauczyciele jednak dla mnie to strata czasu i lepiej zrobić normalne notatki. Jednak książka...

więcej Pokaż mimo to

avatar
795
718

Na półkach: , , ,

Od razu zacznę, że będę stronniczy. Nigdy nie byłem fanem Radosława Kotarskiego, bardzo mnie razi jego wyidealizowany, uderzający sztucznością image i do dziś nie wiem, czy za tą irytującą, wycyzelowaną (wręcz gogusiowatą) stylówą kryje się naprawdę inteligentny człowiek, który ma nam coś wartego do powiedzenia, czy też może ktoś, dla kogo taka właśnie wykalkulowana autoprezentacja jest jedyną szansą zaistnienia. Wykładamy więc karty na stół, mówimy "sprawdzam" i otwieramy książkę.

Pierwsze wrażenie: wydanie samo w sobie wręcz perfekcyjne, graficznie mistrzostwo, szczególnie urzekł mnie sposób prezentacji przypisów, ale obok różnego rodzaju "ozdobników" czy bardzo intrygującego sposób nazywania rozdziałów czy innych kreatywnych pomysłów nie sposób przejść obojętnie. No, ale nadal to tylko prezentacja, co z treścią?

Jeżeli chodzi o treść… no cóż. Przede wszystkim proponuję zacząć od strony 74, bo przedtem nie ma nic, absolutnie nic, co byłoby warte uwagi. Potem zaczyna się prezentacja wspomnianych metod. I muszę powiedzieć, tu nie jest aż tak źle.

Szczerze mówiąc dla siebie niewiele znalazłem tutaj nowego, ponieważ większość tych "metod" (napisałem w cudzysłowie, bo to bardziej sugestie zmiany naszego podejścia do tematu niż metody jako takie) znałem, jednak dla wielu będzie to novum i bardzo otwierająca oczy lektura.

Z jednym jednak zastrzeżeniem: wiele cennych rzeczy tylko liźnięte powierzchownie i książka bardziej może służyć jako wstęp do głębszej eksploracji tematu - sama jej lektura to niestety za mało!

A kogo boli cena czy (ogólniej) polityka wydawnicza Altenberga, która zdecydowanie przyjazna czytaczowi nie jest, polecam swoją metodę - kupić używkę, przeczytać, zrobić notatki i sprzedać dalej (po drodze jeszcze można pożyczyć komu się da). W ten sposób legalnie, za darmo i bez przepłacania, bo książka jakkolwiek dobra, to jednak na pewno nie należy do ligi, za którą trzeba płacić taką kasę (szczególnie boli tu sztywna i bardzo wysoka cena ebooka, ale "papier" do tanich też nie należy).

Od razu zacznę, że będę stronniczy. Nigdy nie byłem fanem Radosława Kotarskiego, bardzo mnie razi jego wyidealizowany, uderzający sztucznością image i do dziś nie wiem, czy za tą irytującą, wycyzelowaną (wręcz gogusiowatą) stylówą kryje się naprawdę inteligentny człowiek, który ma nam coś wartego do powiedzenia, czy też może ktoś, dla kogo taka właśnie wykalkulowana...

więcej Pokaż mimo to

avatar
64
24

Na półkach:

Była dla mnje innowacją w zakresie metod nauki. W prosty i klarowany sposób rozjaśnia temat

Była dla mnje innowacją w zakresie metod nauki. W prosty i klarowany sposób rozjaśnia temat

Pokaż mimo to

avatar
117
2

Na półkach: , ,

Uważam, że to bardzo dobra książka, godna polecenia!

Uważam, że to bardzo dobra książka, godna polecenia!

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    5 062
  • Przeczytane
    4 854
  • Posiadam
    1 405
  • Teraz czytam
    578
  • Ulubione
    130
  • 2018
    101
  • Chcę w prezencie
    71
  • 2020
    62
  • 2019
    58
  • 2021
    56

Cytaty

Więcej
Radek Kotarski Włam się do mózgu Zobacz więcej
Radek Kotarski Włam się do mózgu Zobacz więcej
Radek Kotarski Włam się do mózgu Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne